1 júla, 2024

Potrebujem cestovné poistenie aj keď cestujem iba v rámci Európy ?

Ak cestujete do členských krajín Európskej únie, je potrebné mať Európsky preukaz zdravotného poistenia. Je to užitočný doklad, ktorý vám zabezpečí bezodkladnú zdravotnú starostlivosť v zahraničí – v rovnakom rozsahu ako majú domáci účastníci zdravotného poistenia v danej krajine.

Podmienky pre jednotlivé krajiny si môžete overiť na webe Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou: https://www.udzs-sk.sk/dohlad-nad-zdravotnym- poistenim/poistenie-v-europskej-unii/pristup-k-zdravotnej-starostlivosti-v-krajinach-eu/

Použiť ho môžete aj pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku, Macedónsku a Čiernej Hore. Preukaz je určený pre krátkodobé pobyty, ako sú napríklad dovolenka, štúdium a podobne.

Nevýhody európskeho zdravotného preukazu

Ako však uvádzajú samotné zdravotné poisťovne, v porovnaní s komerčnou poistkou má európsky preukaz poistenia niekoľko nevýhod. Jeho rozsah totiž nepokrýva:

  • náklady za spoluúčasť klienta
  • náklady za prevoz na Slovensko,
  • náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení ktoré nie je súčasťou systému verejného zdravotného poistenia
  • náklady na pobyt v karanténe

Ošetrenie dostanete, ale nie zadarmo

Z európskeho preukazu poistenca je kryté základné ošetrenie. To znamená, že vám ošetrenie bude poskytnuté, ale nemusí byť preplatené v plnej výške. Európsky preukaz poistenia totiž nepokrýva spoluúčasť pacienta v prípadoch, kedy sa štandardne požaduje aj od pacientov v danej krajine.

Rátajte pritom s tým, že vo väčšine krajín Európskej únie sa za starostlivosť pripláca. Napríklad vo Francúzsku je to 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov. V Taliansku pacient uhrádza lieky v plnej výške. V niektorých členských štátoch, ako napríklad vo Francúzsku, si dokonca musíte zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a následne žiadať tamojšiu zdravotnú poisťovňu o preplatenie. Tento proces môže trvať pomerne dlho a pri ošetrení potrebujete naozaj značnú sumu peňazí. Doplatky za ošetrenie, hospitalizáciu alebo lieky sa teda môžu vyšplhať poriadne vysoko.

Európsky preukaz platí len v štátnych zdravotných zariadeniach

Z európskeho preukazu zdravotného poistenia sú kryté výdavky na liečbu len v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Súkromné zariadenia preukaz neakceptujú. V turistických centrách, kde najčastejšie dovolenkujeme, sa však omnoho častejšie nachádzajú len súkromné kliniky a ambulancie a v mnohých urgentných prípadoch nie je verejné zdravotnícke zariadenie tým najbližšie dostupným.

Preto je vhodné uzavrieť komerčné cestovné poistenie, ktoré

  • pokrýva všetky náklady pri ošetrení - vrátane liekov, hospitalizáciu, prevoz do nemocnice a v
  • neposlednom rade aj prevoz zranenej osoby na Slovensko,
  • kryje úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť v potrebnej kvalite v akomkoľvek zdravotníckom zariadení,
  • zabezpečí pomoc v núdzi - ponúka totiž asistenčné služby, ktoré vám v prípade potreby pomôžu – služba vám dokáže zabezpečiť návštevu lekára priamo v stredisku,
  • poskytuje možnosť rozšíriť poistenie aj na poškodenie batožiny, zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobíte iným na zdraví alebo majetku alebo úrazové poistenie,
  • dokáže vás ochrániť aj v prípade storna zájazdu, čo oceníte v prípade, že na objednanú
  • dovolenku nemôžete nastúpiť – alebo sa musíte vrátiť skôr ako ste pôvodne plánovali.

Viac info link na nas web www.travelinsurance.sk